Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych wyposażone jest w komory laminarne, lutownice BGA czy też mikroskopy cyfrowe gdzie studenci mogą doskonalić praktyczny warsztat  badania dowodów cyfrowych.

Wyposażenie pracowni zostało zaprojektowane i skonfigurowane na wzór nowoczesnych laboratoriów zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych, analizą sądową oraz badaniem dowodów cyfrowych wykorzystywanych w dochodzeniach oraz sprawach kryminalnych prowadzonych przeciwko cyberprzestępcom.

Aby dane pochodzące z analizowanych nośników miały wartość dowodową, niezmiernie istotny jest sposób postępowania z nimi. Począwszy od zapewnienia ciągłości łańcucha dowodowego, poprzez właściwe oględziny oraz identyfikację i zabezpieczenie nośników, skończywszy na analizie i raportowaniu ujawnionych treści. Poprawne przeprowadzenie tych czynności wymaga wiedzy eksperckiej, która przekazywana jest studentom w ramach przedmiotów kierunkowych. Proces kształcenia wspierany jest przy pomocy narzędzi w postaci:

• blokerów zapisu;
  • środowiska do obrazowania nośników;
  • oprogramowania do analizy ich zawartości;
  • sprzętowo-programowych rozwiązań dedykowanych rozpoznaniu usterek dysków twardych i odzyskiwaniu z nich danych.