Laboratorium wyposażone jest w trzy zespoły prądotwórcze, dwie jednostki typu ZE400/51 i jeden zespół prądotwórczy Caterpillar CAT C4.4 wraz z rzeczywistą siecią elektroenergetyczną i obciążeniem. Zespoły prądotwórcze mogą pracować samodzielnie, jak również równolegle. Oprócz standardowego oprzyrządowania każdy zespół wyposażony jest w cyfrowy system pomiarowy oraz system komputerowego sterowania, z możliwością wizualizacji stanów pracy. Infrastruktura laboratorium umożliwia symulacje pracy układu elektrowni okrętowej, jak również systemu elektroenergetycznego w pracy wyspowej.

Zasadnicze wyposażenie laboratorium to:
  • trzy zespoły prądotwórcze typu ZE400/51 o mocy 52 kVA: w zestawie synchroniczna samowzbudna prądnica typu GCPf-94c/1, sześciocylindrowy silnik wysokoprężny typu SW 400/51,
  • stanowisko cyfrowego systemu pomiaru pracy,
  • stanowisko systemu komputerowego sterowania,
  • stanowisko wizualizacji stanów pracy elektrowni okrętowej,
  • stanowisko napędu elektrycznego z 3-fazowym silnikiem asynchronicznym zasilanym z przemiennika częstotliwości,
  • stanowisko napędu prądu stałego zasilane z prostownika sterowanego,
  • stanowisko badawcze dydaktyczne silnika prądu stałego z hamulcem proszkowym,
  • stanowisko badawcze dydaktyczne silnika indukcyjnego z hamulcem proszkowym,
  • stanowisko badawcze dydaktyczne sinika krokowego z hamulcem proszkowym,
  • stanowisko dydaktyczne badania układów sieci elektrycznych,
  • stanowisko dydaktyczne transformatorów.
 Laboratorium eksploatacji elektrycznych urzadzen okretowych 2Laboratorium eksploatacji elektrycznych urzadzen okretowych 3